آنچه درمورد لامینت دندان باید بدانیم

adverimg-152533

آنچه درمورد لامینت دندان باید بدانیم

لامینت دندان یکی از مواردی است که برای زیبایی دندان مثل بلیچینگ به کار می رود .لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند لنز روی سطح خارجی دندان چسبانده میشود تا مشکلات ظاهری دندان مثل رنگ، شکل و فرم را اصلاح کند. در روش لمینت دندان بعد از تراش مختصر سطح بیرونی دندان و قالب گیری، این پوسته های نازک (لامینیت) در لابراتور ساخته شده و سپس توسط دندانپزشک روی سطح بیرونی دندان بهطور دائمی چسبانده میشود.  کامپازیت  ونیر دندان : پوسته نازکی از مواد رنگ دندان از جنس کامپازیت (کامپوزیت دندان) است که روی سطح بیرونی دندان قرار داده شده و چسبانده میشود (مشابه روش کاشت ناخن) و در مواردی نیز میتوان روش های سفید کردن دندان را جایگزین کرد.. البته گاهی عوارض سفید کردن دندان هم وجود دارد. به همین خاطربرای این کار لازم است که بیمار دقت و وسواس کافی در انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی داشته باشد و با بررسی نمونه کارهای درمانی دندانپزشک زیبایی از تطابق خواسته ها و سلیقه های خود با روش کار دندانپزشک مطمئن شود تا ازمعایب لمینت دندان ایمن باشد . در مواردی که یکی از دندان ها نباشد میتوان با تقبل هزینه ایمپلنت  آن را جایگزین کرد.

استفاده از لامینیت برای دندانهای ساییده شده وشکسته :

مایکی از وظایف اصلاح خنده با Smile line است زمانی که یبماری می خندد لبه دندانهای بالا باید به موازات قوس لب پایین باشند ووقتی دندان ها به هر علتی ساییده وکوتاه شوند این خط خنده برعکس شده وچهره فرد حالت پیری پیدا می کند وبا استفاده از لامینیت وتکنیک های جدید مربوط به ان این ساییدگی ها جبران شده ودندان به وضعیت نخست بر می گردد.

موارد عدم استفاده (کنترااندیکاسیونهای) استفاده از ونیر کامپوزیتی دندان

۱ . بیماران با سایش شدید دندان ها

۲ . افراد با عادات دهانی مثل دندان قروچه

۳ . بهداشت دهانی ضعیف افراد

۴ . بهم ریختگیهای دندانی شدید افراد

لامینیت دائمی بهتر است یا لامینت موقت ؟

کاملاً ساده ومختصر است درمان با لامینیت نظیر سایر معالجات دندانپزشکی موقتی است ونه دایمی علتش هم این است که جدا از تحلیل ها وفرسایش های سطح دندان ها مواد به کار رفته در لامینیت ها یا هر درمان دیگر دندانپزشکی طول عمر مشخصی داشته وبه مرور زمان از بین می روند والبته این روند فرسایش وتخریبی مربوط به همه ابزارهای دور وبرماست نه منحصراً دندان مثل اتومبیل ،تلویزیون ،کفش وغیره . بنابراین نمی شود انتظار داشت که درمان با لامینیت مادام العمر بوده ونیاز به تکرار مجدد نداشته باشد .

برای انجام لامینت، تراش دندان‌ها الزامی است؟

دندانپزشکان هنگام گذاشتن روکش مجبور به تراش دندان به میزان 2میلیمتر می باشند تا فضای کافی برای روکش فراهم شود، ولی هنگام اجرای لمینیت از بافت دندان کاسته نمی شود و این نکته برای سلامت دندان حائز اهمیت است. تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی موارد انجام هیچ‌گونه تراشی لازم نیست اما در برخی موارد تراش دندان لازم است. البته به‌طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه‌کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.

عوارض احتمالی لامینت (لمینت) عبارتند از :

۱ – حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود .

۲ – شکستگی لامینت (لمینت): اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت (لمینت) به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لامینت (لمینت) نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لامینت (لمینت) بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و … خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لامینت (لمینت) کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است .

۳ – تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ ای در لامینت (لمینت) در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت (لمینت) بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است .

 افراد پس از لامینت (لمینت) کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟

- در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لامینت (لمینت) علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ه های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینت (لمینت) تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید .

لامینت جای ارتودنسی را می‌گیرد؟

در‌صورتی‌که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد، می‌توان طرح درمان لامینت را مد‌نظر داشت. به‌علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر طی درمان ارتودنسی همچنین برگشت دوباره مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لامینت می‌تواند به‌عنوان یک جایگزین درمانی با پیش‌آگهی بسیار عالی در بیماران باشد.

لامینت دندان مستعد شکستگی و کنده شدن هستند در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا ترمیم یا جایگزین شود. اگر لامینیت کنده شد باید داخل دستمال تمیز بدون فشار استرس به دندانپزشک ارجاع شود تا در صورت امکان دوباره به کار گرفته شود ترس لفتادن لامینیت، از مشکلات اصلی بیماران است که در صورت رعایت یک سری اصول اولیه آن هم بر طرف می شود.

معایب لامینت دندان

لامینیت دندان مستعد شکستگی و کنده شدن هستند در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا ترمیم یا جایگزین شود. اگر لامینیت کنده شد باید داخل دستمال تمیز بدون فشار استرس به دندانپزشک ارجاع شود تا در صورت امکان دوباره به کار گرفته شود ترس لفتادن لامینیت، از مشکلات اصلی بیماران است که در صورت رعایت یک سری اصول اولیه آن هم بر طرف می شود.

 در لامینت دندان  ، دیگر نمی توان دندان ها را به حالت اول برگرداند چون دندان ها ممکن است تراش داده شوند ولی در اکثر موارد به علت نمای بسیار زیبایی که به دندان ها می دهد، خود بیمار نیز شکل اولیه خود را فراموش می کند و دیگر حتی به برگرداندن دندان ها به شکل اول هم فکر نمی کند. در این موارد مسئله زیبایی برای بیمار بسیار مهم تر است باید بدانیم در اکثر موارد لامینیت ها با ایجاد نمای طبیعی و بسیار زیبا روی دندان ها و حتی صورت بیمار شرایط خاص زندگی را برای بیماران فراهم می کنند و بیمار آنها را جزو دندانی خود می داند و حتی فراموش می کند که لامینیت ها در دهان خود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>