ارتودنسی همراه با جراحی فک

در درمانهای ارتودنسی در کلینیک ارتودنسی به دو ساختار اسکلت صورت ( استخوان فکين) و دندانها  توجه می شود .در صورتيکه ساختار اسکلت فکين مشکل داشته باشد امکان جفت شدن مناسب و ايده ال دندانها (اصطلاحا اکلوژن مناسب) فراهم نخواهد شد و باطبع از نظر زيبايی صورت نيز مشکلاتی وجود خواهد داشت.
در سنين پيش از بلوغ امکان اصلاح ساختار اسکلت فکين با پلاکهای متحرک وجود دارد اما در سنين بالا که تکامل استخوانها کامل شده ، برای اصلاح ساختار اسکلت نياز به انجام جراحی فک در کنار درمان ارتودنسی دندانها وجود دارد. البته در هر سنی امکان حرکت دندانها وجود دارد و در صورتيکه تقريبا روابط فکی قابل قبول وجود داشته و بيمار از نظر زيبايی ظاهری صورت خود مشکلی نداشته باشد ؛ تنها با درمانهای ارتودنسی مشکل بيمار مرتفع می شود. این گونه جراحی و ارتودنسی به اصلاح طرح لبخند نیز کمک می کند و زیبایی چهره را در بر دارد.

07977330047312509323

درمان ارتودنسی و جراحی فک

در مواردی که مشکل فکی شديد باشد و یا بيمار تمايل به تغيير در ظاهر صورت خود را داشته باشد ،نياز به انجام جراحی فک می باشد که توسط جراح فک و صورت انجام می شود. روند درمان بدين صورت است که ابتدا بايد درمان ارتودنسی برای بيمار انجام شود تا دندانها مرتب شده و مهمتر از آن رابطه مناسبی بين دندانهای بالا و پايين ايجاد شود تا در اتاق عمل که فکها ( يک فک و يا دو فک بسته به نوع مشکل) توسط جراح جابجا می شود ،با توجه به رابطه دندانها به صورت مناسبی در جای مناسب خود قرار گرفته و تثبيت شوند. پس از حدود 4- 6 هفته بعد جراحی درمان ارتودنسی بيمار ادامه پيدا می کند تا رابطه نهايی دندانهای بالا و پايين به صورت کاملا ايده ال به دست آيد.
در واقع درمان ارتودنسی بيمار دو مرحله است : مرحله اول پيش از جراحی که بسته به مشکل بيمار بين 6 تا 12 ماه طول می کشد و مرحله دوم پس از جراحی که حدود 6 تا 9 ماه طول می کشد.
درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک برای برخی از بیماران گیج کننده و ترسناک است.این مسئله نشان دهنده این است که اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد.مهمترین مسئله در این بیماران آگاهی دادن و مشخص کردن  سود وزیان هر درمان  برای تصمیم گیری بهتر است. هنگامی که برای شما یا فرزندتان درمان جراحی فک و ارتودنسی پیشنهاد می شود شما با اصطلاحی بنام “جراحی ارتوگناتیک” آشنا می شوید و در آن موقع است که لازم است شما بررسی واطلاعات بیشتری کسب کنید.
برای ما بعنوان متخصصان ارتودنسی که وظیفه شروع درمان را بعهده داریم دیدن افرادی که تصورات و درک بسیار نادرستی از درمان دارند چیز عجیبی نیست.هدف درمان های ارتوگناتیک اصلاح مشکلات مرتبط با عملکرد ، زیبایی و سلامت مرتبط با بافت های استخوانی ناحیه صورت است که به دلیل اتمام رشد یا پیچیدگی خاص آنها امکان درمان با روشهای رایج ارتودنسی وجود ندارد.این درمان در افرادی که امکان جویدن راحت ، کافی وصحیح  وجود نداشته یامشکلات تکلمی یا صدمات دندانی یا مشکلات مرتبط با کشیدگی زیاده از حد صورتی،ناقرینگی ،دیده شدن زیاده از حد لثه وجلو یا عقب بودن شدید هر کدام از فک ها وجود دارد کمک کننده است.
بایستی توجه داشت که این درمان یک درمان تیمی است یعنی نیاز به هماهنگی بین افراد درمان کننده دارد.از طرفی مراحل انجام درمان بایستی بطور صحیح انجام شود در غیر اینصورت دستیابی به نتایج مناسب بسیار سخت خوهد شد. روند معمول برای درمان های جراحی فک و صورت به این شکل است که بیمار پس از معاینه توسط متخصص ارتودنسی برای مشاوره اولیه به جراح فک وصورت معرفی میشود تا هماهنگی لازم برای درمان انجام پذیرد با مشخص شدن نظر  جراح و متخصص ارتودنسی طرح ریزی نهایی درمان توسط متخصص ارتودنسی انجام و درمان توسط وی شروع می شود.در این مرحله ازدرمان هدف متخصص ارتودنسی رفع ناهماهنگی های دندانی در یک فک و هماهنگ نمودن رابطه دندانها در دو فک است .با انجام اینکار امکان جفت کردن دندانها در هنگام جراحی توسط جراح فراهم می شود که در این موقع است که بیمار  برای انجام جراحی آماده است.بنابراین مجددا برای انجام جراحی به جراح فک و صورت ارجاع می شود.درمانهای جراحی فک وصورت در گروه درمان های جراحی ساده هستند که در اغلب موارد تنها نیاز به یک روز بستری شدن دربیمارستان دارند.پس از انجام جراحی  محدودیت هایی برای باز کردن دهان وجود دارد بعد از رفع این محدودیت ها بیمار برای ادامه درمان ارتودنسی از متخصص جراحی  به متخصص ارتودنسی ارجاع می شود.در این مرحله متخصص ارتودنسی اقدامات نهایی و تکمیلی مرتبط با درمان را انجام می دهد.
مراجعه بموقع برای بررسی ناهنجاری در سنین 7 تا 8 سال  امکان پیشگیری از درمان جراحی را افزایش میدهد. خوشبختانه رایج ترین مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد با مداخله بموقع با درمان هدایت رشدی قابل درمان است.علاوه برآن افزایش استفاده از روش جدید  “مینی اسکرو” در ارتودنسی  نیز در کاهش افراد نیازمند جراحی فک و صورت تاثیر بسزایی داشته است.

انواع جراحی

ارتودنسی قبل از جراحی برای رفع مشکل شلوغی و منظم کردن دندانها خواهد بود زیرا تا دندانها منظم نباشند جراح فک وصورت نمی تواند فکین را جراحی کند . بنابراین پیش نیاز جراحی ، ارتودنسی خواهد بود و ارتودنسی پس از جراحی (Postsurgical orthodontics) برای هماهنگی بیشتر دو فک جراحی شده و نظم بهتر به دندانها و اصلاح هرگونه چرخش دندانها و تثبیت درمان جراحی به کار برده می شود . این جراحی در بیمارستان تحت بیهوشی کامل انجام می شود . اگر فک بالای بیماری عقب باشد به آن Maxillary deficiency می گویند ، در این صورت بیمار باید تحت جراحی قرار گیرد که فک بالا به جلو آورده شود به این نوع جراحی Maxillary advancement می گویند . اگر فک بالا جلو باشد یا به عبارت دیگر بیمار دارای Maxillary protrusion باشد ، باید فک بالا به عقب برد شود که به آن جراحی Maxillary set back می گویند . اگر بیمار دارای فک پایین عقب باشد به عبارت دیگر دارای Mandibular deficiency باشد. باید فک پایین با جراحی به سمت جلو آورده شود که به آن جراحی Mandibular advancement می گویند . اگر بیمار دارای فک پایین جلو باشد به عبارت دیگر دارای Mandibular prognathism باشد تحت جراحی Mandibular set back قرار می گیرد . اگر بیمار دارای Deep bite یا  Open biteباشد تحت جراحی Lefort قرار می گیرد . بایستی توجه داشت که این درمان یک درمان تیمی است که بین متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام می شود . مراحل انجام درمان بایستی به طور صحیح انجام شود ، در غیر این صورت دستیابی به نتایج مناسب بسیار سخت خواهد بود . درمان های جراحی فک و صورت در گروه درمان های جراحی ساده به حساب می آیند که در اغلب موارد تنها نیاز به یک روز بستری شدن در بیمارستان دارند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>