بریج دندان چیست؟ انواع، مزایا و هزینه

وقتی یک دندان کشیده می شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود. بریج دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود.
به این ترتیب که دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می دهد و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی می گذارد (تصویر پایین). به این صورت چیزی شبیه یک پل بین دو دندان ایجاد می شود که به آن بریج می گویند و به طور ثابت جایگزین دندان از دست رفته می شود.
همان گونه که پیداست، برای جایگزین کردن دندان ها به روش بریج کردن دندان ، بایستی در دوطرف ناحیه بی دندانی، دندان هایی وجود داشته باشند و این دندان های پایه، باید از نظر استحکام ریشه و لثه در وضعیت مطلوب باشند.

bridges-example1
بریج دندان از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته می‌شود به جای پل دندان می توان از عمل ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده نمود. با پر کردن دندان به موقع و نیز روکش دندان از کشیده شده دندان و آسیب های بعدی می توان پیشگیری کرد.

انواع بریج ها

همه انواع بریج های دندان پزشکی وظیفه پرکردن فضاهای خالی توسط دندان های مصنوعی را دارند انواع بریج های دندانی شامل:
بریج های سنتی
از دندان مصنوعی که به دو یا چند تاج متصل شده اند ساخته میشوند. تاج دندان یک قسمت ثابت است که دندان را با یک قسمت شبیه کلاه دندانی پوشش میدهد. تاج بر روی دندان قرار داده میشود به طوری که در دو طرف کلاه قرار میگیرد و دندان مصنوعی را حمایت میکند.
بریج معلق
در یک طرف دندان از دست رفته متصل میشود و از یک یا چند تاج تشکیل شده است .بریج معلق جایگزین دندان از دست رفته ای است که دندان ها در یک سمت آن قرار دارند.
بریج مریلند
از دندان مصنوعی که از هر دوطرف به دندان های طبیعی توسط ضمائم فلزی یا سرامیکی کوچک متصل میشوند تشکیل شده است .این ضمائم شبیه بال هستند . بریج های مریلند گاهی به نام های بریج متصل شده مریلند، بریج متصل شده رزین نامیده میشوند. بریج های مریلند بیشتر برای دندان های جلویی استفاده میشود زیرا ظاهر شبیه به دندان دارند .درمقابل بریج های دیگر قدرت کمتری دارند و برای قرارگرفتن در جای دندان های دیگر که گاز گرفتن یا جویدن سختی را بر عهده دارند جایگزین نمیشود.

نحوه قرار دادن بریج

در اولین بازدید با دندانپزشک ضمیمه های دندان اماده میشوند. اماده سازی شامل بخشی از مینای دندان است که یک فضای خالی برای قرار دان تاج فراهم میکند، سپس از دندان قالب گیری میشود و به عنوان یک مدل برای ساخت دندان به لابراتور های دندان پزشکی فرستاده میشود دندانپزشک شما یک بریج موقت برای محافظت از دندان ها و لثه ها قرار میدهد.
در بازدید دوم بریج موقت حذف میشود و بریج اصلی بررسی و تنظیم میشود تا بر روی دندان شما قرار بگیرد. ممکن است چند بازدید لازم باشد تا گاز گرفتن و کارکرد فلز بررسی و تنظیم شود و این بستگی به افراد دارد. اگر بریج ثابت داشته باشید دندان پزشک شما ممکن است آن را به صورت موقت بچسباند تا از اتصالات ان به درستی مطمئن شود و بعد از چند هفته ان را ثابت کند.

روش کار بریج دندانی

طی اولین جلسه، اگر شما کاندید استفاده از بریج باشید دندانپزشک سلامتی لثه ها وسایر دندانهایتان را ارزیابی می کند. ابتدا یک بی حسی موضعی داده می شود تادندانپزشک بتواند دندانها رابرای ساپورت کردن بریج بتراشد . اگر دندانهای ساپورت کننده بریج پوسیده باشند یا بدجور شکسته باشند دندانپزشک ممکن است ابتدا قبل از آنکه بتواند از آنها به عنوان ساپورت کننده بریج استفاده کند ، آنها رابازسازی کند .
سپس دندانپزشک بااستفاده از مواد قالبگیری از دندانهای تراش خورده شما قالب تهیه می کندتا یک مدل از دندانهای شما بازسازی شود . بریج شما توسط یک تکنسین لابراتوری ماهر برروی مدل تهیه شده ساخته می شود به گونه ای که دقیقاً برروی دندانهای تراش خورده فیت باشد. بسیار مهم است که بریج شما کاملاً فیت باشد تااز هرگونه مشکلات اضافی مثل پوسیدگی دندانی اجتناب شود.
درزمانی که بریج درحال ساخته شدن می باشد. دندانپزشک تازمانی که بریج دائمی آماده می گردد روی دندانهایتان یک بریج موقت قرار می دهد تادندانهاولثه هایتان از آسیبهای احتمالی مصون بماند. جهت تکمیل درمان بریج دندان ، باید برای یک ملاقات دوم به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تابریج نصب وچسبانده شود .

مزایا و فواید

1.باز گرداندن لبخند شما
2.بازگرداندن توانایی جویدن و صحبت کردن
3.حفظ شکل و زیبایی صورت شما
4.توزیع نیروها به درستی در نیش با جایگزینی دندان های از دست رفته
5.جلوگیری از تغییر جایگاه دندان های باقیمانده
روش تمیز کردن بریج های دندانی
بهداشت دهان و دندان ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. مسواک و نخ دندان بهترین روش برای تمیز کردن دندان های طبیعی است اما باید توجه داشت در مواردی که دندان ها بازسازی شده اند ، جراحی لثه انجام شده ویا دندان های مصنوعی در دهان وجود دارند تمیز کردن دندان ها ممکن است متفاوت باشد و نیاز به وسایل و ابزار دیگری داشته باشیم.
بریج های دندانی نوعی دندان مصنوعی ثابت است که بر روی دو دندان مجاور قرار می گیرد.
در این روش دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی تراش خورده و به عنوان پایه قرار می گیرند ودندان مصنوعی در حقیقت به این دندان های پایه متصل می شود.
از آن جائی که این دندان ها در دهان ثابت می باشند بسیار مهم است که به طور مرتب تمیز شوند.
ناحیه بی دندانی را نمی توان با نخ دندانی معمولی تمیز کرد زیرا از ناحیه بین دندانی رد نمی شود. بنابراین باید بتوانیم به گونه ای نخ را از زیر بریج رد کنیم .
خوشبختانه هم اکنون انواعی از نخ های دندانی وجود دارد که به طور اختصاصی برای تمیز کردن زیر بریج ها ساخته شده اند. این نخ ها به گونه ای ساخته شده اند که یک سر محکم تر دارند که قابلیت رد شدن از زیر بریج را دارد. پس از رد شدن نخ از زیر بریج با قسمت پهن تر نخ می توان ناحیه بین بریج ولثه ونیز اطراف دندان های پایه را به طور کامل تمیز نمود

هزینه بریج

معمولا هزینه بریج دندان بسته به بریج انتخاب شده و منطقه ای از کشور که این کار را انجام میدهند متفاوت میباشد و بیمه دندانپزشکی به طور معمول یک درصدی از قیمت را بسته به طرح دندانپزشکی فرد خواهد پرداخت.
هزینه بریج های دندانی بستگی به فاکتورهای متعددی نظیر :
– نیاز دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی به درمانهای اضافی نظیر ترمیم یا درمان ریشه
– هنر دندانپزشک وتکنسین لابراتوار مربوطه
– نوع ماده استفاده شده درساخت بریج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>