پروتز در شکستگی دندان

 

واژه پروتز به معنای جایگزینی هر جسم مصنوعی به جای قسمتی از بدن است مثل پروتز زانو، دندان، فک و صورت. پروتزهای دندانی شامل پروتزهای ثابت و متحرک است. پروتز ثابت خود شامل روکش و پل های بین دندانی می شود که خود بیمار نمی تواند آنها را از روی دندان هایش بیرون آورد. پروتزهای متحرک که شامل پروتزهای کامل و پروتزهای پارسیل یا (قسمتی) می شود، بیمار می تواند این پروتزها را از دهان خارج کند و بعد از تمیز کردن مجددا آنها را در محل خود قرار دهد. روکش ها جهت دندان های تخریب شده زیاد یا جهت استحکام آن دندان یا زیبایی ساخته می شود.
اصطلاح پروتز دندان به دندان مصنوعی یا ایمپلنت اشاره دارد. این پروتزها می تواند یک مجموعه از روکش های ساده که برای کمک به یک دندان استفاده می شود تا پروتز دندان کامل که به منظور جایگزینی با همه دندان ها در نظر گرفته شده و در اصطلاح به آن دندان مصنوعی گفته می شود را در بر گیرد. پروتز های دندان همچنین توسط دندان پزشکان برای اهداف زیبایی و نیز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بیمارانی که نیاز به پروتز دارند معمولاً با مشکلات خاص در ارتباط با گاز گرفتن و نیز احساس خجالت به خاطر دندان های از بین رفته و ظاهر فیزیکی نامناسب مربوط به آن مواجه هستند.

روکش دندان

هنگامی که یک دندان آسیب ببیند و یا دچار شکستگی دندان شده ، اما ریشه آن سالم باشد، امکان استفاده از یک روکش یا پروتز دندان توسط دندان پزشک برای بیمار وجود دارد. در این رویه، با تقبل  هزینه ترمیم شکستگی دندان نواحی آسیب دیده دندان شکسته برداشته شده و یک بخش کوچک از دندان باقی می ماند که این بخش در برگیرنده ریشه اصلی دندان است. در نهایت روکش شبیه مینای دندان بر روی بخش باقیمانده دندان قرار خواهد گرفت. پروتز دندان در این روش معمولاً برای ترمیم دندان شکسته در صورت مراقبت صحیح تا پانزده سال دوام و ماندگاری دارد، اما با گذشت زمان امکان شکستن این روکش وجود دارد. بیمارانی که از این روکش استفاده می کنند معمولاً هیچ مشکلی در رابطه با گاز گرفتن ندارند و به تدریج حتی وجود این روکش را در دهان خود احساس نخواهند کرد.

دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی یک نوع از پروتز متحرک دندان است که در زمان از بین رفتن چند دندان در فک بالا یا پایین و برای جایگزینی با دندان های از بین رفته استفاده می شود. استفاده از دندان مصنوعی در هر دو سمت بالا و پایین دهان امکان پذیر است و برای بعضی بیماران پروتز دندان کامل تجویز می شود. این نوع از پروتز جزء دسته پروتز متحرک دندان هستند و امکان خارج کردن آنها از دهان وجود دارد. علاوه بر این استفاده از این نوع پروتز متحرک دندان نیاز به تمیز کردن و مراقبت روزانه توسط بیمار دارد. روش کارگذاری دندان های مصنوعی در دهان بسیار شبیه استفاده از صفحه های دندان است. در این حالت یک قالب از وضعیت گاز گرفتن دندان ها تهیه می شود و دندان های مصنوعی با توجه به این قالب ساخته می شوند. دندان پزشک در کاشت دندان توصیه های لازم را برای مراقبت و تمیز نگه داشتن مناسب این دندان ها به بیمار ارائه می نماید. امروزه انواع مختلفی از دندان های مصنوعی وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار از آنها استفاده می شود. انواع مختلف پروتز متحرک دندان به شرح زیر هستند:
 دندان مصنوعی کامل: این نوع پروتز دندان زمانی استفاده می شود که هیچ دندانی روی فک های بیمار باقی نمانده باشد. این دندان های مصنوعی از دو جزء تشکیل شده اند که عبارت از دندان ها و پایه ای است که ساختار دندان را تشکیل داده و آنها را در محل نگه می دارد.
 دندان مصنوعی بخشی آکریلیک: یک نوع خاص از پروتز است که جایگزین دندان های از بین رفته بیمار می شود و از سه بخش به شرح زیر تشکیل شده است: بخش های دندانی، یک پایه صورتی اکریلیک که نقش ساختار و چارچوب دندان ها را بر عهده دارد، و چند قلاب فلزی که پروتز دندان را نگه می دارد.
 دندان مصنوعی متحرک: این نوع پروتز زیبایی و مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع پروتز دندان دارد. این پروتز ها از مواد نایلونی خاص ساخته می شود. همچنین قلاب ها از مواد مشابه به رنگ صورتی تهیه می شود و بنابراین از نظر زیبایی مناسب بوده و استفاده از آنها برای دیگران قابل تشخیص نیست.
 دندان مصنوعی بخشی کرومیوم: این نوع از پروتز به خاطر ساختار فلزی آن بسیار مقاوم است و کوچکترین نوع دندان مصنوعی می باشد. این نوع از پروتز دندان از سه بخش اصلی به شرح زیر تشکیل شده است: چارچوب، قلاب های از جنس کرومیوم، و یک پایه از مواد اکریلیک که به عنوان نگه دارنده دندان ها عمل می کند.
 پروتز دندان فوری: این درمان به شما اجازه می دهد بلافاصله دندان های از بین رفته خود را در یک جلسه درمانی جایگزین کنید و به این ترتیب جویدن و صحبت کردن بهتری داشته و وضعیت ظاهری دندان های خود را در طول دوره درمان لثه ها حفظ نمایید. به هر حال پروتز های دندان فوری فقط برای چند ماه قابل استفاده است و معمولاً در پایان با پروتز اصلی ساخته شده، برای دندان ها جایگزین می شود. در طول این دوره استخوان آسیب دیده بهبود پیدا می کند و به این ترتیب از لق شدن سریع پروتز دندان اصلی در صورتی که استفاده آن بلافاصله پس از کشیدن دندان ها شروع شود، جلوگیری می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>